top of page

СЕРТИФІКАЦІЯ ЛІСІВ В УКРАЇНІ

Участь у публічних обговореннях документа, необхідного для лісової сертифікації в Україні – «Національна оцінка ризику контрольованої деревини для України» - березень 2017

Яка деревина буде в Україні законно заготовленою? На це питання має відповісти документ міжнародного стандарту, який називається «Національна оцінка ризику контрольованої деревини в Україні». Хто ініціював його розробку в Україні? Міжнародна неурядова організація Forest Stewardship Council – Лісова Опікунська Рада (https://ua.fsc.org/ ).

Якщо продукт з вмістом деревини несе на собі логотип FSC, то споживачу це дає впевненість у тому, що даний продукт виготовлений з відповідальних джерел, наприклад, із деревини, заготовленої законним чином. За документом, розробленим Лісовою Опікунською Радою, є 5 неприйнятних категорій деревини, які не можуть отримувати сертифікат контрольованої деревини, а саме:

  1. Деревина заготовлена з порушенням чинного законодавства, зокрема, природоохоронного;

  2. Деревина заготовлена з порушенням традиційних прав та прав людини;

  3. Деревина з лісів, де є особливі для збереження цінності (наприклад, види тварин під охороною), що можуть постраждати від господарських заходів;

  4. Деревина, заготовлена у лісах не лісогосподарського призначення;

  5. Деревина з лісів, вирощених з генетично модифікованих видів дерев.

Щоб спеціаліст-еколог склав об’єктивний висновок про законність походження деревини, йому треба добре розбиратися у нормативно-правових документах і вміти шукати інформацію. Тільки досконало аналізуючи чинні закони, постанови, інструкції, правовстановчу та господарську документацію для лісової ділянки, розуміючи правила спеціального (виробничого та комерційного) використання лісових ресурсів, можна знайти голку істини у стогу сіна законності або незаконності рубок.

Оксана Абдулоєва як представник від кафедри і одночасно від національного природного парку «Пирятинський» брала участь у публічних консультаціях та коментуванні проекту «Національної оцінки ризику контрольованої деревини в Україні» (його проект дивіться тут: http://sfmu.org.ua/ua/news/814-rozpochato-hromadski-konsultatsii-shchodo-proektu-natsionalnoi-otsinky-ryzyku-kontrolovanoi-derevyny-dlia-ukrainy-iakyi-tryvatyme-z-19-sichnia-2017-r-do-20-bereznia-2017-r ), і в семінарі, пов’язаному з публічним обговоренням цього документу (Луцьк, 09 березня 2017 р.). На таких семінарах можуть зустрітися та висловити свою точку зору екологи і природоохоронці та представники галузі лісового господарства. До кінця березня 2017 р. у проект документу будуть внесені зауваження та коментарі від різних експертів.

Студенти кафедри екології також можуть з часом стати експертами у питаннях дотримання екологічного права у галузі лісового господарства, здійснювати екологічну експертизу таких складних документів, а також впливати на ситуацію з охороною природи та збереженням біорізноманіття у галузі лісового господарства, завдяки вивченню таких дисциплін, як «Менеджмент природних ресурсів» (ОР Магістр зі спеціальності «Екологічна безпека»), «Заповідна справа», «Природоохоронне законодавство та екологічне право», «Екологічна експертиза та нормування антропогенного навантаження» та ін. (ОР Бакалавр зі спеціальності «Екологія»), і знайомству з лісовою таксацією на навчальних практиках та в дисципліні «Фітоценологія» (ОР Бакалавр). Можна виконувати науково-дослідні курсові роботи з вивчення біорізноманіття лісів і з картування та спостережень за лісовими ділянками за допомогою геоінформаційних комп’ютерних технологій включаючи супутникові знімки. Крім того, якщо ви хочете поглибити практичний досвід, подорожуючи лісами, ви можете приєднатися до групи Лісова Варта на Facebook, і там познайомитися з багатьма випускниками колишнього біологічного факультету нашого університету

ДОЛУЧАЙТЕСЬ ДО ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ В ПРИРОДІ!!!

Кафедра екології керує науково-дослідною роботою у національному природному парку «Пирятинський» (Полтавська область). 15 березня 2017 року ми провели для працівників парку навчальний семінар. По-перше, ми склали перелік і цифрові карти охоронних ділянок, на яких у парку стійко існують популяції рідкісних рослин, занесених до Червоної книги України. Ці ділянки підлягають особливій охороні, на них заборонені рубки, масовий відпочинок, насаджування немісцевих дерев і кущів, їх по периметру оточують 50-метровими захисними, буферними смугами. Тут можна планувати заходи для підтримання чисельності комах-запилювачів. На цих ділянках буде організований моніторинг – щорічні спостереження, аналіз даних і складання прогнозів. Ми з задоволенням залучимо у цю діяльність студентів, які бажають виконувати науково-дослідні роботи.

По-друге, для працівників парку були організовані навчання по веденню фенологічних спостережень за птахами (доповідач – Віталій Казанник) і рослинами (доповідач – Оксана Абдулоєва). Тривалі багаторічні спостереження за послідовністю явищ і фаз розвитку у природі – це дуже цінне джерело даних для уявлення про зміни клімату, життєдіяльність живих організмів, про настання ключових дат для робіт у сільському і лісовому господарстві.

Головні правила організації фенологічних спостережень за рослинами:

  1. Їх проводять регулярно на одному і тому ж постійному маршруті. Маршрут відмічають на карті.

  2. Спостереження ведуть за одними і тими самими рослинами, за одними і тими ж популяціями. Для дерев і кущів обирають дорослі, нормально розвинені, здатні до цвітіння екземпляри, не менше 10 екземплярів у локальній популяції. Для трав вибирають локальну популяцію, у якій не менше 30 екз.

  3. У кожного виду рослин – своя послідовність фенологічних фаз.

Наприклад, рідкісна рослина сон чорніючий проходить такі фенофази: поява листків, поява бутонів, початок цвітіння, цвітіння, відцвітання, зелені плоди, зрілі плоди, осипання плодів, вегетативний стан, відмирання листків. Фенофази у вільхи клейкої: набубнявіння бруньок, початок цвітіння чоловічих сережок (на дереві 25% чоловічих сережок пилять), відцвітання чоловічих сережок (на дереві 75% чоловічих сережок сухі, не пилять), початок розгортання листків (на дереві стають помітні дрібні листочки), повне облистнення (листки повністю розгорнулися, крона зімкнулася), побуріння жіночих «шишечок» (на дереві 75% жіночих шишечок із зелених стали темно-бурими і здеревяніли), початок пожовтіння листків (на рослині 25% листків пожовтіли), повне пожовтіння листків (на рослині 75% листків пожовтіли), початок листопаду (під деревом з’явився опад листя), повний листопад (на дереві 75% листків з крони опало). Фенофази у конвалії: поява листків з грунту, бутонізація (маленькі бутони), початок цвітіння (на рослині 25% квіток розкрилися), цвітіння, відцвітання (на рослині 75% квіток вже зів’яли), поява зелених плодів, зрілі червоні плоди (на рослині 25% плодів почервоніли), осипання плодів, відмирання листків (полягання на грунт або всихання).

  • Бажана регулярність спостережень навесні – щоденно; влітку, восени і взимку допускається раз на тиждень, але для багатьох видів рослин є винятки.

 

Долучайтеся до фенологічних спостережень у природі!

УНІВЕРСИТЕТ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ

Давні партнерські стосунки пов’язують нашу кафедру з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді. Багато наших студентів захищали в стінах центру роботи МАН, брали участь у конкурсі «Дотик природи». В ці дні в НЕНЦі проходить весняна сесія Природничої школи учнівської молоді. Під час занять учнів їх керівники зі шкіл та регіональних еколого-натуралістичних центрів також підвищують свою кваліфікацію в Університеті екологічних знань. 15 березня доцент кафедри А.В.Подобайло для педагогів прочитав лекцію «Методика оголошення заказників та пам’яток природи». Сподіваємось на активне залучення юних натуралістів до заповідної справи.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК ЄДНАЄ ОСВІТЯН

Робота кафедри в на Полтавщині не обмежується лише науковими та природоохоронними заходами. Національний природний парк «Пирятинський» виявився зручним майданчиком для обміну педагогічним досвідом. 6 березня доцент кафедри А.В.Подобайло провів відкрите лабораторне заняття для вчителів Пирятинського району «Визначення жаростійкості рослин (за Ф.Мацковим)». Тема обрана не випадково. За наявності мінімуму обладнання та реактивів в умовах сільської школи можна провести повноцінне пізнавальне та корисне заняття. Сподіваємося на тиражування нашого досвіду.

bottom of page