top of page

3.1 ПОНЯТТЯ ПРО СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ ЖИВИХ ОРГАНІЗМІВ

    З точки зору системного підходу кожна система має своє середовище, що являє собою сукупність об’єктів та умов, які не входять до самої системи, але зміна їх параметрів впливає на систему, а зміни в системі впливають на властивості цих об’єктів та умов. Таким чином, будь яка система не може існувати без свого середовища. Навіть само поняття «система» з’являється тоді, коли можна умовно провести межу між сукупністю елементів та їх навколишнім середовищем.

    Для біосистем визначають навколишнє середовище, або довкілля – це частина Всесвіту, яка оточує біосистеми, з якою вони безпосередньо взаємодіють. Результати такої взаємодії утворюють системні зв’язки, завдяки яким формується вищий рівень системи – екосистема. Для живого організму навколишнє середовище (англ. environment) – це сукупність зовнішніх об’єктів та умов, що разом впливають на його життєдіяльність. Іноді застосовують термін екосфера.

Навколишнє природне середовище для лебедя та техногенне середовище міста​

    Середовище прийнято ділити на абіотичні компоненти, такі як повітря, вода, твердий субстрат, джерела енергії, та біотичні компоненти – рослини, тварини, бактерії, гриби, віруси, які прямо впливають на існування конкретного живого організму. Людину, а також форми її господарювання чи іншого впливу на екосистеми, прийнято вважати окремим компонентом навколишнього середовища – антропогенним.

    На відміну від інших живих організмів та їх угруповань, для людини у складі довкілля розрізняють навколишнє природне середовище та техногенне середовище (техносфера).

    Навколишнє природне середовище (англ. natural environment) – це сукупність природних компонентів, явищ та умов середовища (абіотичних та біотичних), що визначають життєдіяльність людини та особливості її господарювання. Техногенне середовище являє собою частину природного середовища, яка є похідною діяльності людини, що виникла як результат впливу антропогенних факторів з метою забезпечення найбільш комфортних умов її існування, соціальних та економічних потреб суспільства (ця мета не завжди досягається!). Техногенне серердовище включає технічні та техногенні об’єкти, видозмінені в різній ступені компоненти природного середовища та соціальні умови, що визначають особливості існування сучасної людини. Якщо мова іде про штучно створені види,сорти, породи або штами, які не здатні існувати в навколишньому природному середовищі, або такі організми, що знайшли собі комфортне місце існування поряд з людиною (синантропні організми), то для них виділяють специфічне штучне середовище. Техногенне середовище є частиною антропосфери – частини біосфери, на яку поширюється безпосередній та опосередкований глобальний вплив людства.

bottom of page