top of page

Середні площі, охоплені засухою на території України

Доступність ресурсів прісної води по регіонах світу станом на 2008 р. та прогноз їх зменшення станом на 2040 р.

    Україна за запасами прісної води посідає 87 місце поряд з Суданом та Іраком. Причому, кількість доступної води розподілена нерівномірно: у південних областях кількість води на особу втричі менше, ніж на північному заході. Лише 7% орних земель України зволожується у достатній мірі. Ситуацію ускладнює посилення задушливості клімату у північній півкулі. Сильні засухи спостерігалися у 2005, 2007, 2009 та 2011 рр. з середньою площею поширення від 31 до 37% території. Особливо масштабна посуха була характерна для 2015 р. Як наслідок у на більшості території України спостерігається хронічний дефіцит як поверхневих, так і підземних водних ресурсів – висихають ставки, знижується рівень води у колодязях.

     Вода – найбільш важливий і широко вживаний природний ресурс. Антропогенний водозабір всіх джерел світу оцінюється у 4 тис. м3/рік. Обсяги інших природних ресурсів, таких як вугілля або нафта - на три порядки менше! Незважаючи на присутність води у всіх складових біосфери, водні ресурси розподілені нерівномірно. Вода є локальним природним ресурсом. У Європі та Азії, де проживає понад 70% населення світу, зосереджено лише 39% прісної води. Росія за ресурсами займає провідне місце у світі: оз.Байкал містить 1/5 всіх світових запасів прісної води.

   13.4. ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ГІДРОСФЕРИ. ДЕФІЦИТ ВОДИ

    Вода є складним ресурсом, який важко транспортувати. Тому його видобування, використання та утилізація відбувається поблизу від місця споживання. Одним з напрямів подолання дефіциту водних ресурсів в окремих регіонах є транспортування води по меліоративних (зрошувальних) каналах. Найбільш масштабні меліоративні роботи були проведені у середині ХХ ст. на території колишнього Радянського Союзу. Існували амбіційні плани перекидання стоку сибірських річок до Середньої Азії. Найдовшим меліоративним каналом у світі вважається Каракумський канал – 1300 км. Найдовшим меліоративним каналом України є Північно-Кримський канал – 403 км. Каховська зрошувальна система є найбільшою в Європі (780 тис. га).

Схема водних каналів Ізраїлю (А) та країни-учасники конфлікту за водні ресурси Нилу (Б)

    Дефіцит води вже в даний час є причиною міжнародних конфліктів, які згодом можуть перетворитися на масштабні збройні конфлікти. Зокрема, однією з причин "Шестиденної війни" між Ізраїлем та Сирією була суперечка за джерела водопостачання з озера Кінерет. Майбутнім джерелом конфлікту між Єгиптом та Суданом, Ефіопією, Угандою, Танзанією и Руандою може стати суперечка за водні ресурси Нилу.

bottom of page