13.8 БІОЛОГІЧНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ВОДНИХ ЕКОСИСТЕМ
Вселення до водних екосистем нових видів гідробіонтів, які порушують сталі зв’язки у біоценозі, є варіантом біологічного забруднення. З точки зору нормування якості водного середовища, під біологічним забрудненням розуміють надходження та розвиток патогенних мікроорганізмів та їх спор – бактерій, вірусів, найпростіших, грибів. Тому більш правильно казати про мікробіологічне (бактеріальне) забруднення водного середовища.
Мікрофлора природних вод переважно складається сапротрофними бактеріями та хемосинтетиками (амоніфікуючими, нітрифікуючими, сульфатредукуючими та залізобактеріями). Крім того, часто зустрічаються дріжжоподібні організми та спори актиноміцетів. У водній товщі переважають аеробні мікроорганізми, на дні – анаеробні. Мікроорганізми у водних екосистемах беруть важливу участь у процесах кругообігу азоту та фосфору.
Водне середовище, на відміну від повітряного, є добрим середовищем для розвитку, поширення та переживання різноманітних мікроорганізмів. Мікробіологічне забруднення води визначає її епідемічну безпеку для людини, як споживача.
Показники епідемічної безпеки питної води (ДСанПіН 2.2.4-171-10)
Загальне мікробне число – кількість сапротрофних бактерій в 1 мл води. Для водопровідної питної води – не більше 100, для відкритих водойм – не більше 1000. Наявність значної кількості сапротрофних бактерій є індикатором забруднення води нестійкими органічними речовинами. Самі по собі ці мікроорганізми у своїй більшості загрозу здоров’ю людини не несуть.
Наявність Escherichia coli (колі-індекс, колі-тітр) – вказує на свіже фекальне забруднення. Для питної води – відсутність, для відкритих водойм – колі-тітр не менше 111, колі-індекс – не більше 9.
Коліфаги – наявність вірусів-бактеріофагів Е. coli – ознака стійкого фекального забруднення (для відкритих водойм – не більше 10 на 100 мл). Сама наявність кишкової палички у воді не становить загрозу для людини, а слугує індикатором фекального забруднення. При виявленні такого забруднення у зразках води проводять їх дослідження на інші види патогенних мікроорганізмів, які наведені у нормативному документі.
Основними шляхами мікробіологічного забруднення водного середовища є:
-
Надходження мікроорганізмів разом зі стічними та оборотними водами
-
Надходження біогенних речовин, які сприяють розвитку мікроорганізмів.
Надходження до водного середовища органічних речовин або біогенних сполук (перш за все, нітратів та фосфатів) викликає бурхливий розвиток окремих груп мікроорганізмів. Мікрофлора стічних вод складається з мешканців кишечника людини та тварин (як нормальної мікрофлори, так і патогенної), специфічних мікроорганізмів, розвиток яких супроводжує виробничі процеси (промивні води тваринницьких комплексів, харчових переробних комбінатів).