top of page

1.6 НЕОЕКОЛОГІЯ ТА ЕНВАЙРОНМЕНТАЛОГІЯ

У зв’язку з тим, що сучасна екологія розширила свій предмет за межі біосистем і з біологічної науки перетворилася на цикл знань, увібравши в себе розділи географії, геології, хімії, фізики, соціології, теорії культури, економіки й навіть теології, було запропоновано й зміни до назви даної дисципліни. Основним предметом вивчення запропоновано вважати антропосферу – частину біосфери, яка використовується та видозмінюється людиною.

Неоекологія – комплекс наук, які вивчають розвиток, функціонування та прогнозування розвитку антропосфери, розробляють принципи та методи управління взаємовідносинами у системі “природа-суспільство” з метою їх гармонізації та забезпечення екологічно безпечного існування (Некос В.Ю., Харьковський національний університет імені В.Н.Каразіна).

Наскільки вдалим є цей термін та обґрунтовано виділення окремого наукового напряму в межах екології покаже час (більш докладно можна ознайомитися тут).

Поряд з поняттям екологія, існують інші, які часто невиправдано змішують. Зокрема, необхідно чітко відокремлювати від екології поняття енвайронментології, що у західноєвропейській традиції обмежує комплексну наукову галузь про навколишнє середовище, структуру, процеси та його охорону. На даному етапі розвитку природничих наук, енвайронментологія розглядає окремі проблеми довкілля.

Інша галузь практичної діяльності людини, спрямованої на дослідження та збереження довкілля є охорона навколишнього середовища (Environmental protection) – система заходів, спрямованих на підтримку взаємодії між діяльністю людини і навколишнім природним середовищем. Забезпечує зберігання і відновлення природних ресурсів, попереджує прямий і опосередкований вплив результатів діяльності людини на довкілля і здоров’я людини.

Охорона природи (природного середовища) – прикладна галузь знань, спрямована на збереження природного середовища та його компонентів (природних екосистем, угруповань, популяцій). Цей напрямок діяльності добре вписується у поняття созологія (від «созо» – «рятую»).

 Екологія є науковою основою всієї природоохоронної роботи, а також невід’ємною складовою екологічного менеджменту, екологічного прогнозування, оптимізації тих чи інших форм господарської чи іншої діяльності людини.

bottom of page