top of page

10.14 ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ

     Екологічний прогноз – передбачення у майбутньому особливостей параметрів та величини основних показників компонентів навколишнього середовища та довкілля в цілому протягом фіксованого проміжку часу під впливом змінних глобальних природних факторів середовища та антропогенною діяльністю. Прогноз є ймовірнісним судженням і є специфічною формою пізнання довкілля, де досліджується не сучасне, а майбутнє. Можна вважати це вищою формою пізнання світу.

    Мета – оцінка передбачуваної реакції навколишнього середовища на прямий та опосередкований вплив людини, вирішування задач майбутнього раціонального використання природних ресурсів у зв’язку з очікуваним станом довкілля.

    Основою для прогнозу є результати оцінки екологічних параметрів компонентів середовища та аналіз наслідків їх змін для природних систем за попередній період спостережень, їх узагальнення, статистична оцінка їх ймовірності та екстраполяція на майбутній період часу.

     Види екологічного прогнозу:

   1.   За часом.

   2.   За масштабами прогнозованих явищ.

   3.   За галузями.

     1. За часом екологічний прогноз поділяють на:

   - надкороткотерміновий (до 1-го року)

   - короткотерміновий (до 3-5 років)

   - середньотерміновий (10-15 років)

   - довготерміновий (декілька десятиліть).

    Термін прогнозу може залежати як від наявності вихідних даних, їх динамічних характеристик, так і від покладеного на нього завдання. Наприклад, застосування інсектицидів у лісовому масиві буде вимагати екологічного прогнозу терміном на 1-2 роки, а проектування великого промислового об’єкту, з термінами експлуатації 100-150 років (наприклад, водосховища) вимагає екологічного прогнозу на час, що вимірюється століттями. Звичайно, чим більшим є прогностичний час, тим менша ймовірність його наближення до реальної ситуації, що складатиметься. Незважаючи на це, екологічний прогноз є обов’язковою складовою будь-яких проектних рішень.

      2. За масштабами екологічні прогнози ділять на:

   - глобальні (у межах фізико-географічних зон),

   - регіональні (у межах географічної частини сущі або акваторії),

   - національні (у межах держави),

   - локальні (окремі адміністративні одиниці, відокремлені території, ландшафти).

     Чим більшим є регіон, тим більш катастрофічними будуть наслідки помилок у екологічному прогнозі. (наприклад Сахельська посуха 70-х років, передбачена ще у 40-х роках, забрала життя понад 2-х млн. людей, 80% поголів’я худоби, зупинила ріст економіки африканських країн на півстоліття). З іншого боку, важко передбачити на тривалий час зміни на локальному рівні, оскільки дрібні природні системи є менш стійкими, або вони є частиною великих регіональних систем, зміни яких не охоплені локальним екологічним моніторингом.

     3. Екологічний прогноз за галузями проводиться за визначеними сферами моніторингу: геологічний прогноз, гідрологічний, метеорологічний, медико-біологічний прогноз тощо.

Прогноз надзвичайних ситуацій природного характеру у червні 2017 р. - надкороткотерміновий, національний за відповідними сферами

Прогноз площі арктичної криги до 2010 р. - довготерміновий, глобальний, гляціологічний

bottom of page