10.5 РОЗПОДІЛ СФЕР МОНІТОРИНГУ ЗА ВІДПОВІДНИМИ СУБ'ЄКТАМИ (ДСЕМ)
Моніторинг атмосфери
До об'єктів державного моніторингу атмосфери належать:
- хімічний склад атмосферного повітря;
- гідрометеорологічні параметри;
- атмосферні явища.
Моніторинг тропосфери
ДСНС (Державна гідрометеорологічна служба)
Якість атмосферного повітря – 167 станцій у 49 містах за 37 забруднювачами
Метеорологічні спостереження – на 186 метеостанціях
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
Міністерство охорони здоров'я
Близько 2000 пунктів аналізу якості повітря
в районах великих підприємств (~100 компонентів)
Національне космічне агентство України
Моніторинг стратосфери
Головна установа – Державна гідрометеорологічна служба.
Мережа пунктів спостережень станом на 2014 р. включає 162 стаціонарних та 2 маршрутних пости спостереження, та 2 станції транскордонного переносу (у 1993 – 172 стаціонарних та 6 маршрутних).
Моніторинг стану вод суходолу
До об'єктів державного моніторингу вод належать:
поверхневі води:
- природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки);
- штучні водойми (водосховища, ставки), канали та інші водні об'єкти;
підземні води та джерела;
джерела забруднення вод;
надходження шкідливих речовин з донних відкладів (вторинне забруднення) та інші джерела забруднення, щодо яких можуть здійснюватися спостереження
Суб’єкти моніторингу вод суші
Державна екологічна інспекція (Міндовкілля) – відбір та аналіз води на вимогу або у випадку кризового моніторингу за 60 параметрами.
Державна геологічна служба (Міндовкілля) – моніторинг стану підземних вод. Проводяться визначення 22 параметрів, в тому числі концентрації важких металів та пестицидів. Загальна кількість пунктів спостереження – 7475
Державна гідрометеорологічна служба (ДСНС) – моніторинг гідрохімічного стану вод у 244 пунктах (384 створи) на 144 річках, 7 озерах, 15 водосховищах. Отримуються дані по 46 параметрах.
Державне водне агентство - моніторинг річок, водосховищ, каналів, зрошувальних систем і водойм у межах водогосподарських систем комплексного призначення, систем водопостачання, транскордонних водотоків та водойм у зонах впливу атомних електростанцій. Контроль якості води за фізичними та хімічними показниками здійснюється у 233 пунктах на 72 водосховищах, 164 річках, 14 зрошувальних системах, 1 лимані та 5 каналах комплексного призначення.
Держпродспоживслужба (Мінагрополітики) – спостереження за джерелами централізованого та децентралізованого постачання питної води, а також місцями відпочинку вздовж річок та водосховищ.
Моніторинг прибережних вод
До об'єктів державного моніторингу прибережних вод належать:
- внутрішні морські води та територіальне море;
- виключна (морська) економічна зона України.
Державна гідрометеорологічна служба (ДСНС) управляє мережею моніторингу стану прибережних вод, яка складається зі станцій моніторингу у місцях скиду стічних вод та науково-дослідних станцій, що розташовані на прибережних територіях Чорного та Азовського морів. На існуючих станціях проводяться вимірювання від 16 до 26 гідрохімічних параметрів вод та донних відкладів.
Державні інспекції охорони Чорного та Азовського морів (Міндовкілля) мають власні системи спостережень. До їх повноважень відносяться щомісячні відбори проб та аналіз впливу джерел забруднення, які розташовані на узбережжі; моніторинг скидів з кораблів; забруднення від діяльності з пошуку та видобування нафти, газу і будівельних матеріалів на морському шельфі; нагляд за використанням живих ресурсів моря.
Держпродспоживслужба (Мінагрополітики) здійснює моніторинг якості морської води в зонах рекреаційного та оздоровчого водокористування.
Моніторинг стану ґрунтів
До об'єктів державного моніторингу стану ґрунтів належать:
- ґрунти сільськогосподарських земель
- ґрунти земель житлової забудови, дитячих майданчиків та навчальних закладів.
- ґрунту в місцях зберігання токсичних відходів та територій впливу промислових підприємств
Суб’єкти моніторингу визначаються цільовим призначенням земель.
Державна гідрометеорологічна служба (ДСНС) здійснює моніторинг забруднення ґрунтів сільськогосподарських земель пестицидами та важкими металами у населених пунктах. Проби відбираються раз у п`ять років, проби на важкі метали у містах Костянтинівка та Маріуполь відбираються щороку.
Державна екологічна інспекція (Міндовкілля) – відбір проб на землях об’єктів промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Загальна кількість параметрів, що вимірюються 27.
Держпродспоживслужба (Мінагрополітики) – моніторинг стану ґрунтів земель житлової та громадської забудови, земель оздоровчого та рекреаційного призначення Найбільше охоплені території вирощування сільськогосподарської продукції, території в місцях застосування пестицидів, ґрунти в зоні житлових масивів, дитячих майданчиків та закладів.
Мінагрополітики (ДУ "Інститут охорони ґрунтів України") – спостереження за ґрунтами сільськогосподарського використання. Здійснюються радіологічні, агрохімічні та токсикологічні визначення, залишкова кількість пестицидів, агрохімікатів і важких металів. Функціонує 2696 пунктів спостереження, що відносяться до 13 локальних станцій, які в свою чергу належать до трьох базових станцій (Поліська, Лісостепова, Степова).
Моніторинг радіоактивного забруднення довкілля
Радіоекологічний моніторинг – комплексна інформаційно-технічна система спостережень, досліджень, оцінювання та прогнозування радіаційного стану територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та зон впливу інших об’єктів атомної промисловості України.
Державна гідрометеорологічна служба (ДСНС) – спостереження за радіоактивним забрудненням атмосфери шляхом щоденних замірів доз гамма-радіаційної експозиції (ГРЕ), осідання радіоактивних частинок з атмосфери та вмісту радіоактивного аерозолю в повітрі. Здійснюються заміри радіоактивного забруднення поверхневих вод на 8 водних об`єктах. Поблизу атомних електростанцій Державна гідрометеорологічна служба здійснює заміри радіоактивного забруднення поверхневих вод цезієм-137 у та забруднення ґрунтів.
Державне агентство України з управління зоною відчуження (Міндовкілля) – радіаційний стан територій, забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Мінагрополітики – контроль у місцях підвищеної концентрації радіоактивних речовин у ґрунтах.
Державна інспекція ядерного регулювання України (Держатомрегулювання), НАЕК «Енергоатом», ДСНС – безпека об’єктів ядерної енергетики. Автоматизовані системи контролю за радіаційною обстановкою (АСКРО).