11.6 ФІЗИЧНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ДОВКІЛЛЯ.
ЕЛЕКТРОМАГНІТНЕ ЗАБРУДНЕННЯ
Електромагнітне забруднення – антропогенна або природна модифікація електромагнітних параметрів середовища, величина якої перевищує середній багаторічний фон.
Біосфера Землі постійно існувала під впливом магнітного поля. За тривалий час еволюції живі організми пристосувалися до географічних особливостей, напруженості та коливанням магнітного поля. На людину постійно діє природне електричне поле напруженістю 120-150 В/м та магнітне поле напруженістю 24-40 А/м. Коливання залежать від електромагнітних явищ ядрі Землі, атмосфері та іоносфері, а також залежать від електромагнітних процесів на Сонці
Природні електромагнітні поля:
1) Геомагнітні поля. Земля являє собою постійний магніт, полюси якого розташовані несиметрично у приполярних областях. Напруженість магнітного поля на поверхні Землі є неоднаковою. Відомі райони підвищеної напруженості магнітного поля (Курська магнітна аномалія – до 1600 А/м). Для магнітного поля Землі характерні зміни напруженості внаслідок нерівномірності течій речовини у магмі.
Зміни напруженості магнітного поля землі за період грудень 2013 – травень 2014 рр.
2) Електромагнітне поле атмосфери. На відміну від геомагнітного, характеризується значною динамічністю. Формується електричними атмосферними явищами, та при взаємодією магнітного поля Землі та Сонячного електромагнітного випромінювання.
Достовірних підтверджених фактів негативного випливу природних електромагнітних полів на живі організми та екосистеми немає. Проте, геомагнітні поля мають важливе значення для біосфери. Електромагнітне поле Землі є щитом, що екранує вплив космічних випромінювань, практично повністю перешкоджаючи надходженню до земної поверхні найбільш життєво небезпечних. Для деяких тварин магнітне поле слугує для орієнтації у просторі. Наприклад, глибоководні риби мають здатність орієнтуватися за лініями магнітного поля Землі. Перелітні птахи використовують неоднорідність магнітного поля як додатковий орієнтир при тривалих перельотах.
Антропогенні джерела електромагнітного поля:
1) Електромагнітні поля промислової частоти (50 Гц).
2) Електромагнітні поля радіочастотного діапазону.
3) Електростатичні поля.
Найпотужнішим джерелом є електромагнітні поля ліній електропередач (ЛЕП-150, ЛЕП-300, ЛЕП-750), мережа яких на поверхні Землі перевищує 100 тис. км. Напруженість їх електромагнітних полей на відстані до 10 метрів може сягати 10 000-50 000 В/м. Значною є потужність електромагнітного поля промислової частоти побутових електроприладів, виробничого обладання та електротранспорту.
Залежність напруженості електричного поля під ЛЕП
В останні десятиріччя важливим стає вплив полів радіочастотного діапазону. Їх джерелом є радіорелейні станції, локаційні станції, бездротові мережі. Радіочастотний діапазон характеризується широким діапазоном частот (0,0003 – 300 ГГц) та довжин хвилі (1 мм – 10 км). Чим меншою є довжина хвилі та чим більшою є частота поля, тим вище біологічний ефект.
Основний механізм негативного впливу електромагнітних полів полягає у поглинанні електромагнітної енергії та її перетворенні на теплову (тепловий ефект). Найбільш страждають органи зі значним вмістом води та поганим кровообігом (очі, мозок, нирки, сечовий та жовчний міхури). Нетепловий вплив полягає у зміні резонансних властивостей електрозаряджених молекул в організмі. Ознаки порушення здоров’я проявляються вже при напруженості 1000 В/м. Тривалий вплив таких полів призводить до пригнічення функціонування імунної та кровотворної систем. Проте, якщо тепловий вплив є добре дослідженим, то інші негативні наслідки полів низького напруження залишаються до кінця невідомими. Підтвердження цього є значна відмінність нормативів потужності електромагнітного поля, прийнятих у різних країнах.
Допустимі рівні випромінювання базових станцій мобільного зв'язку (900 та 1800 МГц) у санітарно-селитебній зоні:
США, Скандинавські країни – 100 мкВт/см2
Росія, ЄС – 10 мкВт/см2
Україна – 2,5 мкВт/см2