top of page

2.3 ЗАКОН НЕОБХІДНОГО РІЗНОМАНІТТЯ

    Кожна система складається з окремих елементів. Скільки і які елементи можуть сформувати систему? Виявляється, що жодна система не може сформуватися з абсолютно ідентичних елементів. Виявляється, що властивості системи будуть залежати від різноманіття властивостей її елементів, а не від кількості самих елементів.

 

Тому закон необхідного різноманіття стверджує, що різноманіття властивостей системи не може перевищувати різноманіття параметрів її елементів (а зазвичай, значно менше). При цьому елементи, які складають систему, можуть на перший погляд бути однаковими. Наприклад, атоми вуглецю в залежності від положення у кристалічній решітці, можуть формувати речовини, які кардинально відрізняються за деякими фізичними властивостями.

Якорь 1

Алотропні модифікації вуглецю – діамант та графіт, складаються з однакових елементів - ​атомів вуглецю. Проте мають різні властивості, що визначаються характером зв`язків

    Однією з властивостей системи, що випливає із закону необхідного різноманіття є мультипликативність системи – ефекти функціонування компонентів в системі мають властивість множення, а не додавання.

    Наприклад, у нас є система, що складається з п’яти елементів, внесок кожного у властивості системи дорівнює 0,2:

   Сумарний ефект 0,2 + 0,2 + 0,2 + 0,2 + 0,2 = 1,0, але добуток ефектів окремих елементів є значно меншим 0,2 ∙ 0,2 ∙ 0,2 ∙ 0,2 ∙ 0,2 = 0,00032.

   Цим пояснюється на перший погляд надлишкова видова різноманітність природних екосистем. Зокрема фауна України нараховує 44800 видів, із яких 98,5% - безхребетні, у тому числі 20 тис. видів комах; флора – 6086 видів судинних рослин, мохоподібних – 763 види; грибів – 5227, лишайників –1322 види; альгофлора налічує 4908 видів.

    Навіть штучні агрокосистеми, які представлені монокультурами, є одновидовими лише у першому наближенні (треба додати шкідників, грунтову флору та фауну). Жодна популяція не здатна існувати, якщо всі її особини будуть представлені генетично однорідними особинами («чиста лінія»). Тому, для збереження стійкості екосистеми дуже важливим є певний рівень біологічного різноманіття (видового різноманіття).

Якорь 2
bottom of page