top of page

2.2 ОСНОВНІ СИСТЕМНІ ЗАКОНИ. ЗАКОН ЕМЕРДЖЕНТНОСТІ

   Системні зв’язки зумовлюють появу нових властивостей системи, нехарактерних для окремих її елементів. Це явище тримало назву принципу (закону) емерджентності або системного ефекту – наявність у будь-якої системи особливих властивостей, не властивих її елементам та підсистемам. Такі якісно нові, емерджентні властивості неможливо передбачити, виходячи з властивостей компонентів, що складають цей рівень організації. Так, властивості молекул хоч і залежать від атомарного складу, проте безпосередньо не випливають з властивостей атомів, що входять до їхнього складу (наприклад, явище ізомерізації). Властивості екологічних систем також неможливо передбачити, виходячи з параметрів елементів нижчих ієрархічних рівнів. Як наслідок емерджентності формується основна властивість будь-якої системи – цілісність.

    Цілісність – поява у системи нової функції або якості, що органічно випливають зі складових її елементів, але не властивих жодному з них, взятому ізольовано. Саме цілісність визначає межі між окремими системами.

    На рівні популяції емерджентними будуть: її структура (статева, генетична, розмірно-вікова), тип розподілу організмів у просторі, народжуваність, смертність, біотичний потенціал, тип динаміки чисельності (щільності) тощо. Адже окрема особина не може характеризуватися параметрами смертності або розмірної структури. Межі окремих популяцій можна визначити лише за цілісними властивостями, наприклад – за генетичною структурою.

Якорь 1

Генетична спорідненість українців та мешканців сусідніх з Україною областей за частотами гаплогруп Y хромосоми (за даними Медико-генетичного центру РАМН)

На рівні угруповання емерджентними будуть типи міжпопуляційних взаємин, трофічні ланцюги і мережі, видове різноманіття. На екосистемному – характер біогеохімічних колообігів, особливості трансформації речовини і енергії, енергетичний баланс екосистеми, екологічні сукцесії, флуктуації, трансформації, спряженість речовинно-енергетичних та інформаційних процесів тощо.

 

Одним з наслідків закону емерджентності є правило конструктивної емерджентності (поширене в живій природі) – надійна система може бути складена з ненадійних елементів або з підсистем, не здатних до самостійного існування. Наприклад, дуже стійкі системи соціальних комах (мурахи, бджоли, терміти) переважно складаються з робочих особин, які не здатні до самостійного існування.

Приклади надійних надорганізмових систем соціальних комах, відокремлені елементи яких є нежіттєздатними

bottom of page