4.1.5 ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ ОРГАНІЗМІВ ПО ВІДНОШЕННЮ ДО ТЕМПЕРАТУРНОГО ФАКТОРУ
По відношенню до режиму тепла рослини поділяють на три основні екологічні групи:
-
Мегатермні рослини – екологічна група рослин, що потребують стабільно високої температури довкілля. Це рослини м’якого теплого клімату екваторіальних та деяких тропічних зон. Не мають адаптацій до перенесення морозів і навіть до тривалого пониження температур <+15°C. Серед таких рослин – деякі тропічні орхідеї. Проте, мегатермні рослини часто мають адаптації до дії високої температури.
-
Мезотермні рослини. Рослини субтропіків, тропіків, деякі рослини помірно-теплого кліматичного поясу. Витримують низькі температури протягом тижнів або місяців в межах +10°C – 0°C. Не витримують морозів, хоча можуть переживати короткочасні заморозки. Багато кімнатних та оранжерейних рослин, привезених із субтропіків, належать до цієї групи (цитрусові, деякі пальми), які нормально зимують в умовах холодних оранжерей, з температурою +8°C ... +10°C. Деякі декоративні мезотермні рослини навіть потребують прохолодної зимівлі в кімнатних умовах, щоб пізніше перейти до цвітіння (деякі кактуси та зигокактуси).
-
Мікротермні рослини. Рослини холодного та арктичного клімату, більшість рослин помірного клімату, які мають адаптації до тривалих і значних морозів (-10°C ... -20°C і нижче). Мікротермні рослини дуже відрізняються за стійкістю до морозів. Наприклад, дерева природної флори України є мікротермами, однак, ялина та сосна є значно більш морозостійкими, ніж дуб або граб. В окремі малосніжні, дуже морозні зими молоді дерева дуба та граба вимерзають, а на стовбурах дорослих – з’являються глибокі морозобійні тріщини.
Приклад мегатермної (пальма Washingtonia filifera) та мікротермної рослин (підсніжник Galánthus nivalis)
Тварини та інші живі організми (крім рослин) поділяють на кріофілів та термофілів. Для холодолюбних мікроскопічних організмів іноді застосовують термін психрофіли. Кріофіли мають спеціальні адаптації до здійснення нормальної життєдіяльності в умовах холоду (тобто, для них це оптимальні умови), якими вважаються діапазон +5°C ... -10°C. Наприклад, снігові мухи (рід Chionea) або зимові комарі (рід Trichocera), які зустрічаються лише пізньої осені або взимку. До кріофілів можна віднести і такого великого хижака, як білого ведмедя, однією з причин скорочення популяції якого називають потепління у Північній півкулі.
Представники кріофільних комах: снігова муха Chionea та зимовий комар Trichocera
Термофіли мають не лише адаптації до перенесення високих температур, а й здатні нормально існувати за таких умов. Термофільні бактерії здатні витримувати температуру, яка перевищує звичайну межу денатурації білків. Саме з таких бактерій (Thermus aquaticus) була виділена термостабільна Taq-полімераза, яка дозволила спростити молекулярно-генетичний метод ПЦР. Серед тварин, термофільними групами є більшість мешканців екваторіальних пустель (верблюди, сайгаки, тушканчики, страуси тощо).