top of page

6.9 ШЛЮБНІ ВІДНОСИНИ В ПОПУЛЯЦІЯХ ТВАРИН

     Існування певної статевої структури в популяціях передбачає також встановлення визначеної схеми схрещування, що, в свою чергу відбивається на системі шлюбних відносин. Як було показано раніше, співвідношення самців до самок у популяції буде визначатися утворенням шлюбних пар. Одна самка може вибирати кількох самців, або один самець може співмешкати з кількома самками. Виділяють дві базових статевих структури: моногамія та полігамія.

     Перший тип шлюбних відносин – моногамія, коли шлюбну пару утворюють один самець і одна самка. Не обов'язково така пара залишається разом на все життя. Такий тип відносин є достатньо рідкісним у природі (3-5% від загальної кількості видів). Моногамними відносини вважаються, коли пара формується на період народження та підростання потомства. Після того, як нащадки зможуть самостійно існувати, пара може розпастися і кожний з її членів може створити нову (множинна моногамія). Такий тип моногамії характерним для багатьох амфібій, деяких риб (колючки) та деяких гризунів (вузькочерепна нориця та строкатка степова), мавп (орагутан), та хижих ссавців (тхір), багатьох хижих та комахоїдних птахів. Звичайно яскравим прикладом моногамії є випадки формування постійних пар на все життя (лебеді, журавлі, лелеки, голуби). Але навіть у справжніх моногамних видів генетичне дослідження батьківства показало, що у більшості випадків відбувається парування «на стороні». Таким чином така моногамія скоріше відповідає терміну «соціальна моногамія».

Приклади моногамних видів: лебеді, степова нориця та французький щетинозуб

      Найбільш поширеним у природі є полігамні відносини або полігамія – схрещування особини окремої статі з більш ніж однією особиною іншої статі. Я видно, це дуже широкий термін, який має кілька варіантів реалізації. 

     При полігінії один самець має одночасно шлюбні зв'язки з кількома самками. Звичайно для того щоб самець добився такого статусу йому треба витримати певні випробування за рахунок внутрішньовидової конкуренції. У зв’язку з тим, що такий тип конкуренції є найбільш жорстким, шанс запліднити отримують найбільш життєздатні самці. Таким чином це забезпечує популяцію найбільш пристосованими нащадками. Такий тип шлюбних стосунків характерний для багатьох водоплавних та комахоїдних птахів, більшості ссавців.

     Поліандрія – варіант шлюбних стосунків, за якого одна самка підтримує шлюбні відносини з кількома самцями. Характерна для багатьох бабок, соціальних комах – мурах, термітів, з птахів – страусів.

     Полігінандрія – відмічається коли кілька самців спарюються із декількома самками без надавання окремій певної переваги. При цьому кількість самців і самок не обов’язково однакова. Такий тип зустрічається у шимпанзе і бонобо. Ці види живуть в групах по кілька самців і самок. Кожна самка парується із кількома самцями і навпаки. Також цей тип відносин характерний і для зграйних риб з зовнішнім заплідненням (наприклад, оселедцям).

     Цікавою особливістю є те, статевий диморфізмом (зовнішні відмінності статей) є більш вираженим у видів з «гаремними шлюбними відносинами». У свою чергу, при утворенні постійних пар морфо-анатомічні відмінності є менш помітними (яскравий приклад – людина).

bottom of page