top of page

1.3 ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЕКОЛОГІЧНОГО ВЧЕННЯ

    Людство протягом історичного періоду накопичувало знання про довкілля, перш за все – про значущі для людини явища природи. Вже з самих давніх часів людина при створенні картини світу визначала тип та силу тих, чи інших зв’язків з довкіллям. Починалося зародження науки «екологія».

    Серед основних етапів розвитку екологічного вчення можна виділити наступні:

1. Доісторичний етап. Людина абсолютно залежна від природи. Природні сили є загрозою для існування людства.

2. Антична епоха. Формується уявлення про те, що людина є частиною природи. Всі закони природи справедливі і для людини. Ідеал – це існування у гармонії з природою.

3. Середньовічний етап. Природне є нижчим за людину. Навколишнє середовища є джерелом зла. Природа не потребує пізнання. Тіло, як і всі природні речі, – гріховні. Лише душа людини – божественна.

4. Ренесанс. Природа – джерело радості та натхнення. Людина є частиною природи, тому пізнання природи є пізнанням людини.

5. Новітній час. Природа – джерело ресурсу та збагачення для людства. Економіка залежить від використання природних ресурсів. Пізнання законів довкілля є економічною необхідністю.

    Історичні віхи розвитку людства супроводжувалися змінами відношення людини до довкілля. Але завжди навколишнє середовище було одночасно і благом і бідою. З одного боку довкілля давало (і продовжує давати) засоби для існування – воду, повітря, харчові ресурси, матеріали. З іншого боку, небезпечні фактори середовища загрожували життю людини та й понині часто є причинами смерті (починаючи з катастрофічних явищ природи, закінчуючи інфекційними хворобами).

В наш час відношення людини до довкілля не змінилося. Всі існуючі економічні моделі базуються на експлуатації ресурсів та умов довкілля з метою забезпечення комфортного існування людини та високої ефективності виробництва. Але інтенсивність використання довкілля виявилася пропорційною швидкості його деградації.

Як наслідок:

1,5 млрд. людей дихають повітрям, якість якого не забезпечує здорового існування людини.

1 млрд. людей не мають доступу до чистої води.

Глобальні викиди СО2 продовжують зростати на 1,5% щорічно.

Кожного року зникає 4,6 млн. га тропічних лісів (площа України – 60 млн. га).

3% європейської фауни тварин зникли, 41% - знаходиться на межі вимирання, 2% видів рослин вже зникли, 30% – на межі знищення.

Близько 80% всіх іноземних інвестицій надходить до ядерних та інших високорозвинутих країн.

¼ людства споживає ¾ світових ресурсів і продукує ¾ твердих відходів.

 

 

Таким чином, накопичення екологічних знань тривало весь час існування людини. Стимулом появи екології як науки стала необхідність пізнання довкілля з метою визначення факторів, які впливають на життєдіяльність організму та оцінки впливу життя на довкілля. Протягом останнього сторіччя все більше уваги приділяється вивченню впливу довкілля на людину та оцінці впливу людини на навколишнє середовище. Проте, відкриті закони та описані правила виявилися універсальними для всього живого.

bottom of page