top of page
ПИРЯТИНСЬКІ ЕКСПЕДИЦІЇ
IX ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕДИЦІЯ ДО НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ "ПИРЯТИНСЬКИЙ"

У період з 8 по 15 липня 2013 р. у Пирятинському районі Полтавської області працювала екологічна експедиція Київського національного університету імені Тараса Шевченка та наукового відділу НПП «Пирятинський». В експедиції взяли участь заступник директора навчально-наукового центру «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат біологічних наук Анатолій Подобайло, доцент кафедри екології та охорони навколишнього середовища, кандидат біологічних наук Оксана Абдулоєва, асистент кафедри екології та охорони навколишнього середовища, кандидат біологічних наук Юрій Проценко, доцент кафедри ботаніки, кандидат біологічних наук Петро Романенко, доцент кафедри екології та охорони навколишнього середовища, кандидат біологічних наук Володимир Горобчишин, завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища, доктор біологічних наук Дмитро Лукашов, докторант Інституту географії Національної академії наук України, кандидат географічних наук Олександр Голубцов, аспіранти та студенти КНУ, учні навчальних закладів району.

 

Перед науковцями поставлені наступні завдання:

  1. Збір матеріалу до літопису природи НПП «Пирятинський»

  2. Продовжити моніторинг водних екосистем р. Удай та її притоків

  3. Здійснити оцінку ландшафтів водно-болотних угідь парку та розробити рекомендації з раціонального їх використання

  4. Створити основу для Геоінформаційної системи

  5. Виявити інвазійні види, що проникли на територію Пирятинського району

  6. Розробити методичні рекомендації для проведення екскурсій екологічною стежкою островом Масальський

  7. Здійснити оцінку максимального рекреаційного навантаження на найбільш популярні серед відпочивальників ділянки НПП «Пирятинський»

  8. Розробити путівник «Заповідними стежками Гребінківського району»

Особлива увага приділялась питанню якості води в р. Удай з огляду на літній замор риби, що відбулась нещодавно. Результати цієї роботи оперативно представлені на засіданні екологічної комісії районної ради. В р. Удай мав місце гострий дефіцит кисню. Ймовірно він виник через жарку погоду та підвищену каламутність води, що спостерігалась нижче м. Пирятин.

Після аналізу прозорості води, різноманіття безхребетних-гідробіонтів, концентрації розчиненого кисню у воді вчені прийшли до висновку, що комунальні очисні споруди м. Пирятин не є причиною загибелі риби в липні 2013 р. Вірогідною безпосередньою причиною загибелі риби став дефіцит кисню у воді в ранкові часи. Він виник через велику кількість завислих часток у воді, про що свідчить низька прозорість води нижче м. Пирятин. На завислих частках у воді розвиваються бактерії, які швидко поглинають кисень окислюючи органіку.

Під час експедиції спеціалісти - ентомологи зібрали матеріал на 9 станціях. Акцент робили на збір мурах та бабок. Підтверджено наявність 4-х червонокнижних видів комах. Цього року здійснювались збори комах пастками Барбера та Меріке, для цього заклали стаціонарні ділянки.

Збір ссавців здійснювали живоловками. В пастки потрапили 4 види мишоподібних гризунів: жовтогорла та польова миші, руда та підземна полівки, а також бурозубка звичайна. Хвороб мишей не відмічено. Ці збори будуть використані для моніторингу чисельності гризунів на території НПП.

Річка Удай визначає обличчя національного парку «Пирятинський» та й природи Пирятинського району в цілому. Щороку здійснюється оцінка водних екосистем, що дозволяє говорити про системний моніторинг. Гідробіологічні проби опрацьовуються в лабораторіях Київського університету та Інституту гідробіології НАНУ.

Традиційно високу активність проявили учні школи с. Сасинівка. Учні педагога Наталії Миколаївни Рогової допомагали збирати ентомологічний матеріал, знайомились з методами гідробіологічних досліджень.

За результатами експедиції відділ екологічної просвіти НПП «Пирятинський» розробляє методичні рекомендації для проведення екскурсій школярам екологічною стежкою островом Масальський.

Вперше цього року зібрали проби ґрунту. Буде створена карта ґрунтів НПП «Пирятинський».

В геоботанічних описах спеціалісти звертали увагу на лучні екосистеми. Вже зараз можна стверджувати, що НПП «Пирятинський» зберігає високопродуктивні та багаті на біологічне різноманіття заплавні луки.

Оцінена площа очеретяних водно-болотних угідь та їх врожайність. З одного боку, очерет є цінним природним ресурсом, з іншого - одним з вирішальних факторів, що впливає на екологічну рівновагу на річці. Ще взимку закладені дослідні ділянки в очеретах. Спеціалісти оцінюють вплив викошування очерету на запаси цього ресурсу та на біологічне різноманіття.

Цього року вперше за роки експедицій до НПП «Пирятинський» вивчалась наявність чужорідних видів рослин. Вони є небажаними в природних екосистемах, бо конкурують з місцевими видами. Вчені намагались зрозуміти, які комахи є природними ворогами цих рослин. Така інформація може бути корисною для розроблення біологічної боротьби з інвазійними видами рослин.

НПП «Пирятинський» надана кваліфікована рекомендація від докторанта Інституту географії Олександра Голубцова щодо особливостей місцевості, ґрунтів та впливу заліснення на ландшафт в районі очисних споруд. Дана ділянка знаходиться на краю тераси і місцями обмежена крутими схилами. З наукової точки зору, створення суцільного кільця лісосмуги у першу чергу закріпить ґрунти, знизить ризик ґрунтової ерозії, зсувів схилів, тобто підтримає стабільність ставків-відстійників. Це додаткова перешкода витокам вмісту ставків, їхньому зсуненню і навіть переповненню, бо деревна рослинність, особливо окремі породи, у великій кількості всмоктують воду з ближніх ділянок і випаровують її кроною. Густі деревні насадження тільки допоможуть у зниженні рівня води у ставках і рівня ґрунтових вод. Крім того, густі і високі лісосмуги – фізичний бар’єр від поширення неприємного запаху.

VII ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕДИЦІЯ ДО НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ "ПИРЯТИНСЬКИЙ"

12-20 липня 2011 року відбулась 7-ма екологічна експедиція по Пирятинщині. Вона була здійснена за фінансової та організаційної підтримки Пирятинської районної ради та Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив. Учасниками експедиції стали викладачі кафедри екології та охорони навколишнього природного середовища, кафедри ботаніки Київського національного університету імені Тараса Шевченка (4 особи), аспірантка кафедри ботаніки, 5 студентів та 2 випускника магістратури. В рамках експедиції вивчали стан якості води в річці Удай (такі моніторингові дослідження проводять вже не перший рік). Традиційно проводили екопросвітницьку роботу зі школярами.
9-12 липня 2012 року Національний природний парк «Пирятинський» проводив 8-му екологічну експедицію, яка вже стала традиційною. Власне, народження самого національного парку стало результатом багаторічних наукових пошуків науковців у літніх екологічних експедиціях. наукових працівників Національного природного парку «Пирятинський» приєднались вчені з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, Канівського природного заповідника. Серед задач цього року були збір відомостей для започаткування Літопису природи Національного природного парку «Пирятинський», розробка пропозиції щодо зонування національного парку, продовження моніторингу стану водних екосистем річки Удай та вивчення стану біоти Березоворудського водосховища.

Окрім моніторингу води акцент робиться на виявлення і дослідження природно-історичних святинь, цікавих в питанні екопросвітницького туризму. Проби води відібрано на вісімнадцяти станціях, на восьми взято зразки донних відкладів, зроблено дев’ятнадцять проб ґрунту для дослідження ґрунтових водоростей.

Керівник експедиції, заступник директора навчально-наукового центру «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат біологічних наук Анатолій Подобайло

bottom of page