top of page

9.3 ПРИРОДНІ РЕСУРСИ: ВИЗНАЧЕННЯ, КЛАСИФІКАЦІЯ, ОХОРОНА

Вплив на довкілля первісної людини і сучасної людини суттєво відрізняється. Але на всіх етапах розвитку суспільства спільним було те, що людина, починаючи споживати певні природні ресурси, швидко вдосконалювала це уміння, збільшуючи темпи споживання певного ресурсу.

Природними ресурсами називають будь-які об'єкти природи, які використовуються людиною у виробничих та інших потрібних для нього цілях.

Нижче наведена класифікація природних ресурсів, в основу яких покладено відмінності у використанні людиною.

За такою системою природні ресурси поділяються на дві категорії:

Невичерпні ресурси – тобто ті, обсяги яких не зменшується в процесі використання людиною (наприклад енергія сонячного світла, припливно-відливні сили, енергія втру тощо).

Вичерпні ресурси – їх обсяги зменшуються в процесі використання.

Такий поділ має певну умовність, оскільки при використанні невичерпних ресурсів, їх енергія переходить в іншу форму. Тобто на певний час ресурс зменшується і це може мати певні наслідки. Наприклад, перетворення енергії вітру в енергію електричного струму може призвести до зменшення інтенсивності переміщення повітряних мас і мати негативний вплив на довкілля.

Водночас вичерпні природні ресурси, які належать до підкатегорії "відновлювальних", за умови раціонального використання по суті є невичерпними.

Різні типи природних ресурсів мають певні відмінності в підходах по їх охороні.

Темпи витрачання вичерпних відновлювальних ресурсів повинні відповідати темпам їх відновлення.

Охорона вичерпних невідновлювальних ресурсів передбачає раціональне та економне використання, боротьбу з втратами при добуванні, перевезенні, обробці та застосуванні, пошук замінників.

Невичерпні природні ресурси є такими в масштабах геологічних уявлень про час. За умови інтенсивного використання, певні покоління можуть відчути нестачу цих ресурсів. І хоч згодом баланс буде відновлено, в часовому проміжку розмірному із тривалістю людського життя, можлива криза зумовлена перевикористанням невичерпних ресурсів. Тому і ця група ресурсів потребує подібних заходів з охорони, що і вичерпні.

bottom of page