top of page

Приклад трофічної системи наземного біоценозу та сапрофітні гриби на коров’ячому гної

​    Трофічні – використання одних організмів іншими як джерела живлення. Мабуть самий поширений біотичний зв'язок у біоценозах. Трофічними зв'язками вважається споживання як живих організмів або їх частин, такі і їх відмерлих залишків та продуктів життєдіяльності. Завдяки цим зв'язкам організми об’єднуються у єдину речовинно-енергетичну систему.

Гігантська квітка рафлезії, що має сильний запах падалі для приваблення мух-запилювачів та використання чорнобривців (Tagetes patula) для відлякування шкідників городини

     Атрактивні та репелентні – виділення спеціальних хімічних виділень, що відлякують або приваблюють інші живі організми. Яскравим прикладом атрактивних зв’язків є виділення квітковими рослинами специфічних запахів, які приваблюють специфічних запилювачів.

Риба-клону ніколи не відпливає від актинії.

Горобці мешкають безпосередньо в основі гнізда орла

    Дефензивні – безпосередній захист одних організмів від хижаків іншими. Яскравим прикладом можуть слугувати співіснування великих поодиноких поліпів (актиній) з деякими рибами (риба-клоун) або ракоподібними (краби, раки-самітники). Хижі птахи зазвичай не полюють на дрібних птахів, які мешкають поряд з їхніми гніздами. В результаті, охороняючи власну мисливську територію, хижі птах охороняють дрібних птахів від нападу інших хижаків.

Пристосування до зоохорії у насіння рослин та перенесення пилку бджолою

    Форичні – забезпечення поширення живих організмів (їх діаспор) у просторі. В ролі переносників виступають тварини. Транспортування дрібних особин називають форезією, а перенос насіння, спор або пилку – зоохорією.

Використання стовбуру дерева для побудови гнізда дятлом жовною та будиночок личинки волохокорилця, складений з порожнік черепашко равликів Bithinia

    Фабричні – надання матеріалу для побудови сховищ, гнізд. Матеріалом можуть слугувати як відмерлі залишки живих організмів, продукти їх виділення, так і живі організми як такі. Яскравим прикладом фабричних зв'язків можуть слугувати птахи, що використовують для будівництва гнізд лише певний вид матеріалів, а й іноді і живі організми (наприклад, дятел жовна робить дупло лише в стовбурах живих дерев).

Оселення двостулкового молюска дрейсени на поверхні черепашки перлівниці

​     За природою зв'язків в угрупованні В.М. Беклімішев (1951, з доповненням) біотичні фактори поділів на:

4.4.2 КЛАСИФІКАЦІЯ ФАКТОРІВ ЗА ПРИРОДОЮ ЗВ`ЯЗКІВ

​      Топічні – забезпечення фізичного простору для мешкання, опора або субстрат. Часто до топічних факторів відносять будь-яку зміну умов існування одного виду внаслідок процесу життєдіяльності іншого (саме так запропоновано В.М. Беклімішевим). Проте, у зв'язку з розширенням даної класифікації їх варто скоротити лише до фізичного простору.

Якорь 1
bottom of page