top of page

5.1 МІСЦЕ ВИДУ У БІОЦЕНОЗІ. ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ "ЕКОЛОГІЧНА НІША"

Різні види характеризуються відмінними життєвими стратегіями, що дозволяють найоптимальніше використовувати наявні ресурси та існувати в комфортних умовах зони толерантності. Як було показано вище, окремі особини та їх популяції найчастіше в межах біоценозу розташовані нерівномірно. Наприклад, у біоценозі дубового лісу різні види птахів приурочені до певного ярусу. Куріпка мешкає у нижньому трав'яному ярусі і навіть налякана ніколи не ховається у гілках дерев. На стовбурах дерев та всередині них харчуються та будують гнізда повзик та дятли. Останні практично ніколи не спускаються на землю (заважає спеціальне розташування пальців нижніх кінцівок). У сплетінні гілок будують гнізда вівчарик та зяблик, які переважно харчуються на землі. Проте сіра мухоловка ловить здобич у повітрі під пологом лісу. В небі над лісом кружляють ластівки та серпокрильці, які також збирають комах у повітрі, але ніколи не залітають під полог лісу і тим більше – не сідають на землю. Таким чином, всі перелічені птахи незважаючи на приналежність до одного біоценозу практично не зустрічаються один з одним. Це пов’язано з тим, що кожний вид в межах одного біоценозу займають різні екологічні ніші.

Розподіл птахів по ярусах в лісовій екосистемі

     Екологічна ніша – місце та роль виду (популяції) у екосистемі (біогеоценозі), які визначаються його біоценотичними зв'язками та відношенням до екочинників середовища. Під місцем розуміють як буквальне часове та просторове положення виду, так і його розташування по відношенню до інших компонентів екосистеми. Слід відрізняти місце мешкання від екологічної ніші. Екологічна ніша є більш широким поняттям і включає в себе також місце існування виду. Для розуміння змісту «екологічної ніші» Ю. Одум застосовував аналогію з людською професією та адресою проживання. Професія людини є багатогранним поняттям, яке включає не лише професійну роль особи у суспільстві, а й дозволяє встановити особливості її існування. Місце мешкання людини залежить від фінансового стану, а отже й від професії. Також можна передбачити спосіб пересування людини, її раціон, і, навіть, дозвілля (порівняйте за цими параметрами різні людські професії). Отже, екологічна ніша виду у біоценозі – це «професія» виду, а місце існування – це «адреса» виду.

     З точки зору екології кожний виду у біоценозі повинен був би мати певну чітку «формулу» ніші, за якою можна визначити його роль в екосистемі. Проте, на жаль на відміну людської професії (тут для цього існує класифікатор професій та посадова інструкція) опис екологічної ніші окремого виду можливий лише приблизно, за певними ознаками. І такий опис ніколи не буде всеохоплюючим. Екологічна ніша водночас – одне з фундаментальних понять екології, з іншого боку – найбільш умоглядне і неконкретне. Тут варто навести кілька висловів видатних екологів, які розкривають складність цього поняття:

«Коли мені в аудиторії кажуть про екологічну нішу – все зрозуміло, коли я її шукаю у природі, то виходить ляпсус» Р.Макінтош (1972).

«Якщо б поняття ніші можна було б визначити чітко, то всю екологію можна було б вважати наукою про ніші» Е.Піанка (1981).

bottom of page