top of page

5.2 СТРУКТУРА ЕКОЛОГІЧНОЇ НІШІ

   Таким чином, екологічна ніша – багатовимірний параметр, що характеризує все різноманіття умов існування виду в біоценотичному угрупованні. Для зручності опису параметрів існування виду у біоценозі застосовують окремі структурні складові екологічної ніші:

За структурою екологічні ніші поділяють на:

   1. Топічну (просторову) – параметри існування організму у просторі, в тому числі і просторі екологічних факторів (просторове розташування особин, просторове розташування відносно градієнту умов середовища, приуроченість до певного виду субстрату, ярусу тощо).

   2. Трофічну – характерні особливості живлення виду, місце виду у трофічній мережі біоценозу.

   3. Термальну – відношення виду до температурного фактору. Подібно до температурного фактору, може бути виділена ніша за будь-яким екологічним чинником.

   4. Часову – зміна фізіологічної активності або переміщення особин у просторі та часі.

   5. Багатомірна ніша – характеризує діапазон можливості існування виду (зона толерантності) за кількома екологічними факторами.

   Фактично екологічна ніша за окремим екологічним чинником відповідає поняттю зони толерантності виду (див. Закон толерантності В. Шелфорда)

Як і у випадку екологічної валентності, екологічні ніші різних видів можуть характеризуватися відмінною шириною. Тому для еврибіонтів часто кажуть про наявність широкої екологічної ніші за певним екологічним фактором. Стенобіонти, навпаки, характеризуються вузькою екологічною нішею. Як і у випадку з еври- або стенобіонтністю, про ширину екологічної ніші можна казати лише у порівняльному аспекті, коли порівнюють властивості окремих видів в умовах визначених біоценозах.

Схематичне зображення багатовимірної фундаментальної екологічної ніші

     Якщо уявити собі умовний простір чотирьох екологічних факторів, для кожного з яких існує визначений діапазон оптимуму існування виду, то багатовимірна ніша буде виглядати як умовний центр такого простору. Визначити параметри такої екологічної ніші для окремого живого організму можливо лише в умовах лабораторного експерименту, а отриманий діапазон буде відповідати поняттю фундаментальна ніша.

     Фундаментальна екологічна ніша – умовний простір екочинників, в якому можливе потенційне існування виду (популяції).

    У зв'язку тим, що кожний вид взаємодіє з іншими членами біоценозу, й ця взаємодія найчастіше відбувається за типом конкуренції, то його потенційні можливості ніколи не співпадають з реальними умовами існування в екосистемі. А його реальна екологічна ніша буде перекриватися з нішами інших видів. Така екологічна ніша отримала назву реалізованої екологічної ніші.

     Реалізована екологічна ніша – місце виду у конкретній екосистемі, яке обумовлено взаємодією комплексних внутрішніх та зовнішніх чинників. Таким чином, реалізована екологічна ніша завжди є вужчою за фундаментальну. Вона деформована завдяки впливу обмежуючих факторів, перш за все – біотичної природи. Основною діючою силою обмеження реалізованої екологічної ніші є конкуренція.

Схематичне зображення багатовимірної реалізованої екологічної ніші виду G у складі біоценозу

    Слід пам'ятати, що фундаментальна екологічна ніша залежить від біологічних властивостей виду і є постійним видоспецифічним параметром. У свою чергу реалізована ніша виду може значно відрізнятися в окремих екосистемах, залежно від складу біоценозу та умов біотопу. Якщо провести аналогію з людською професією, то середньостатистична людина може мати велику кількість професійних компетентностей і потенційно може мати кілька професій. Проте повноцінно вона буде працювати лише за однією професією.

bottom of page