top of page

9.6 КРИЗА КОНСУМЕНТІВ

ПЕРЕДУМОВА КРИЗИ КОНСУМЕНТІВ

Вже ранні предки людини вирізнялись великою екологічною пластичністю. Проте в житті австралопітеків помітно переважала рослинна їжа, урізноманітнити раціон м'ясом вдавалось не завжди. Представники наступної еволюційної ланки – людини вмілої споживали більше м'яса але більше не полювали, а знаходили мертвих тварин. Те що наші далекі предки займали екологічну нішу споживачів падалі ми відчуваємо і досі. Навіть сучасна людина віддає перевагу м'ясу тварин, що були убиті один-два дні тому, перед м'ясом свіжеубитих. Багато людей вважають неприємним запах їжі, приготовленої із м'яса свіжеубитих тварин, а наша травна система має труднощі в перетравлюванні такої їжі.

Згадані ранні форми людей особливо не вирізнялись з поміж решти диких видів. Їх місце в біогеоценозах Африки було проміжним між місцем, що займали інші крупні примати та місцем гієн. Ситуація змінилась із появою людини працюючої, яка почала активно використовувати вогонь. В головному мозку сформувалась зона Брока, що забезпечує мовлення. Внаслідок цього вдосконалились знаряддя праці, адже з'явилась можливість передачі інформації та сформувались навики колективного полювання. Таким чином людина із екологічної ніші рослиноїдної тварини і споживача падалі, опанувала екологічну нішу денного хижака (зберігши здатність до рослиноїдності та пошуку мертвих тварин). Очевидно еволюційні надбання людини працюючої були вдалими, і цей вид не лише розселився по всій Африці, але і став першим із наших предків, хто проник за межі «чорного континенту». З появою людини працюючої склались передумови до появи нової групи факторів: антропічних та антропогенних.

Якщо порівнювати екологічну нішу людини працюючої та її предків, то помітний суттєвий еволюційний стрибок. Проте це був лише початок історії людини, як виду, що зараз посідає особливе місце в біосфері. Мисливські знаряддя забезпечували більш-менш регулярне надходження м'ясної їжі, чисельність та поширення популяцій зростали, проте дуже повільно. За таких умов існували стабільні популяції більшості жертв та конкурентів людини. Подібна ситуація (повільне вдосконалення методів полювання, суспільного ладу, чисельності та розповсюдження людей) зберігались і з появою наступних видів: людини випрямленої та людини гейдельбергської.

Перша антропогенова екологічна криза сталась внаслідок сукупності ряду умов:

1) Глобальні зміни клімату на планеті. Внаслідок похолодання (а особливо скорочення сезону придатного для вегетації рослин) та аридизації клімату, зменшилась біомаса продуцентів в біогеоценозах. Як наслідок, зменшилась і біомаса консументів, зросла конкуренція між консументами 2-го і вищих порядків.

2) Поширення тварин великих розмірів (так званої мегафауни)

3) Розвиток розумових здібностей людини і вдосконалення методів полювання, поява зброї, яка дозволяла убивати крупних тварин одним ударом.

НАСЛІДКИ КРИЗИ КОНСУМЕНТІВ

Поява виду людина розумна припадає на розквіт, так званої, плейстоценової мегафауни, тобто тварин масою більше 40 кг (умовний показник, допустимі певні відхилення). Такі крупні тварини (переважно ссавці, також деякі птахи, плазуни і риби) були поширені на різних континентах, але на час виходу з кризи консументів їх видове багатство суттєво зменшилось.

Серед найбільш відомих зниклих видів: мамути, печерний ведмідь, шерстистий носоріг, великорогий олень та інші. Темпи зменшення кількості видів мегафауни представлені на рисунку.

Не всі види мегафауни вимерли повністю. Зокрема до наших днів існують такі представники як слони, жирафи, лев, тигри, носороги та інші представники мегафауни, включно з людиною розумною. Але для більшості видів, що існують нині, відмічене суттєве скорочення ареалу (див. рис.).

В якості причин зменшення чисельності мегафауни розглядають дві:

- кліматичні зміни в напрямку аридизації;

- знищення первісними мисливцями.

Ймовірно, в реальності мав місце сумісний вплив обох чинників.

Вимирання мегафауни в тій чи іншій мірі було зумовлене кліматичними змінами, та, відповідно, зміною ландшафтів. В даному випадку наявний і зворотній зв'язок: вимирання мегафауни, серед яких домінували крупні травоїдні тварини, призвело до зміни середовища. Особливо ці зміни проявились на території Голарктики, найменше (як і темпи вимирання) в Африці.

Вимирання мегафауни припало на появу полівок –дрібних наземних гризунів, які харчуються зеленою рослинністю. Крупні рослиноїдні ссавці здійснювали не лише конкурентний прес на полівок, але і фізично знищували їх колонії, ненавмисно витоптуючи. Зникнення рослиноїдних представників мегафауни дало можливість полівкам перехопити ресурс та угіддя і на сьогодні ці тварини є важливим компонентом трав'яних біомів Палеарктики.

ВИХІД З КРИЗИ КОНСУМЕНТІВ

Знищення об'єктів полювання позначилось і на чисельності мисливців. Людство випробовувало різноманітні шляхи подолання кризи, включно із такими як розповсюдження канібалізму, не властивого людині вмілій або людині працюючій. Перш за все змінились об'єкти полювання. Деякі племена збільшили роль збиральництва, яке включало не лише пошук їстівних рослин і грибів, але і молюсків. Інші племена опанували добування крупних морських ссавців та рибну ловлю. Як показує досвід корінних народів Півночі це досить успішна стратегія.

Справжнім подоланням кризи консументів прийнято називати започаткування сільського господарства (хоча цей шлях, як буде вказано нижче, породжував нові кризи; тоді як шлях обраний рибальськими племенами та мисливцями на морських ссавців, дозволив їм проіснувати до наших днів не вдаючись до істотних змін). Перехід людства від полювання та збиральництва до ведення сільського господарства (землеробство та скотарство) називають "неолітичною революцією". Це збірне поняття, неолітична революція розпочалась незалежно у 7-8 регіонах, в кожному з яких мала специфічні особливості: 11-10 тисяч років тому в "Плодючому півмісяці" Близького Сходу; 9-8 тис. років тому в долинах річки Янцзи та Хуанхе; 8-6 тисячі років тому у високогір'ї Нової Гвінеї; 5-4 тисячі років тому в Центральній Мексиці; 5-4 тисячі років тому на північному заході Південної Америки; 5-4 тисячі років тому південніше Сахари та 4-3 тисячі років тому в долині Міссісіпі.

Центри неолітичної революції

Вважається, що неолітична революція збільшила продуктивність праці, що призвело до збільшення населення, опанування нових територій, появи озброєних загонів-охоронців території, приватної власності, централізації влади та, врешті-решт, зародження держав. Відомо чимало наукових праць де розглянуто неолітичну революцію, але одне важливе питання так і немає відповіді. Більшість первісних племен мисливців-збирачів були знайомі із хліборобськими цивілізаціями, проте не потерпали від голоду і не поспішали переходити до такої форми суспільного ладу. Тому  окрім питання «Як мисливці збирачі перейшли на новий рівень хліборобського політизованого суспільства?» постає питання «Які причини примусили їх перейти до нового ладу?» (Дейвіс, 2014 з посиланням на Gamble,  1968).

bottom of page