top of page

9.7 РОЗВИТОК ЦИВІЛІЗАЦІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНІ КРИЗИ (ДО НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ)

На жаль, більшість досліджень впливу людських цивілізацій на навколишнє середовище, присвячені історично останній, техногенній цивілізації. Гордон Чайлд однією з ознак цивілізованого суспільства називає появу міст.

Час існування найбільш відомих цивілізації

Відповідно, цивілізації повинне передувати зародження сільського господарства, населення якого забезпечуватиме городян продуктами харчування. З цього очевидна й інша ознака, вказана Чайлдом – розвиток торгівлі. Отже, від найдревніших часів до сьогодення, людські угрупування, що досягли рівня цивілізації, здійснювали вплив на середовище завдяки:

  • Веденню сільського господарства, що означає трансформацію великих площ під землеробські угіддя та/або пасовища, які повинні забезпечувати потреби не лише людей, безпосередньо задіяних в трансформації, але і значної кількості людей (жителів міст), що не мають безпосереднього відношення до даного процесу.

  • Розвиток торгівлі, тобто інтенсивного переносу речовини (а пізніше, й енергії) із одного регіону в інший. Особливого розвитку цей процес досягнув у Європі із Середземномор'ям, де завдяки розвинутій системі річок та великій кількості півостровів вже в найдревніші часи існувала можливість долати великі відстані за короткий термін.

Чисельність людства на різних етапах розвитку суспільства

Також Чайлд як ознаку цивілізованого суспільства вказує появу та розвиток науки (вірніше "протонауки"). Завдяки цьому виникали нові форми землеробства та, відповідно, нові форми впливу людини на довкілля. В історії кожної із відомих цивілізацій помітні:

  •  збільшення населення, внаслідок ефективнішого видобутку ресурсів;

  • криза породжена незбалансованим природокористуванням та випередженням росту населення відновлювальних властивостей довкілля;

  • зменшення кількості населення, яке в деяких випадках завершувалось занепадом цивілізації (як, наприклад, держави майя або гарамантів), або вдосконалення методів видобутку ресурсів із черговим витком збільшення населення.

Попри певні кризові періоди, частина цивілізацій успішно проіснували до Нового часу і в подальшому злились в єдину людську цивілізацію. Цей процес супроводжувався збільшенням чисельності людства та його впливом на біосферу.

bottom of page