top of page

9.10 СУЧАСНА АНТРОПОГЕННА КРИЗА. ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ

"Жодна зміна людського життя з часів винаходу сільського господарства, металургії та міст за неолітичної доби не мала таких глибоких наслідків, як індустріалізація"

Ерик Гобсбаум "Industry and Empire"

Промислова революція – це перехід від аграрної економіки з використанням мускульної сили до індустріальної з використанням праці машин, що розпочався в другій половині 18 ст. Одним із найбільш важливих проявів промислової революції в суспільстві є індустріалізація – процес пришвидшеного соціально-економічного переходу від традиційного виробництва до промислового виробництва.

Перші передумови промислової революції були закладені в другій половині 18 ст. у Великобританії. Приріст населення зумовив збільшення попиту на продукти харчування. Внаслідок державних реформ, основна площа сільськогосподарських угідь почала оброблятись орендаторами, що використовували найману працю, ефективнішу за працю селян-власників земель. Це сприяло накопиченню орендаторами значних капіталів.

Розповсюдження промислової революції в країнах Європи

В другій половині 18 ст. з'являються винаходи, які можуть становити практичний інтерес для промисловості, такі як, наприклад, прялка "Дженні" Джеймса Харгрівса (1764), прядильна машина Річарда Аркрайта (бл. 1760) ткацький станок Едмунда Картрайта (бл. 1790), пудлінгування при виплавці заліза (1784), і, перш за все, парова машина Джеймса Уатта (комерційне використання з 1783 р.). Впровадження цих винаходів у виробництво було б неможливим без значних стартових капіталів і необхідні кошти були залучені орендаторами, що розбагатіли на сільському господарстві. Формувався двосторонній зв'язок: прибутки, отримані із фабрик в значній мірі направлялись для механізації сільського господарства з послідуючим збільшенням ефективності та зменшенням собівартості продуктів харчування.

Сукупно це сприяло: розвитку металургії та вугільній промисловості; збільшенню площ сільськогосподарських земель; зростанню кількості населення. Власники капіталу побачили економічний зиск у винаходах і тому почали вкладати кошти в розвиток науки, що сформувало небувалі темпи науково-технічному прогресу.

Шлях, подібний до того, який пройшла Великобританія, згодом був повторений іншими державами. Завершенням промислової революції вказують початок 20 ст., коли майже всі країни світу в тій чи іншій мірі здійснили перехід від аграрної  економіки до індустріальної. Але породжені нею індустріалізація та науково-технічний прогрес продовжуються і в наші дні.

bottom of page