top of page

9.9 КРИЗА ПРОДУЦЕНТІВ

Шляхи подолання Кризи поливного господарства дозволили збільшити виробництво продуктів харчування та продовжили ріст чисельності людства. Тому хоч обсяги сільськогосподарської продукції зростали, згодом її знову не стало вистачати для забезпечення всіх людей. Розпочалось більш активне перетворення нових територій в сільськогосподарські угіддя. В першу чергу страждали ліси, які вирубували не стільки заради деревини, скільки заради нових територій, також практикувалось осушення боліт, розорювання цілинних степів тощо. Особливо постраждали корінні дубово-букові ліси Західної Європи, на сьогодні майже повністю знищені, на їх місце прийшли хвойні ліси.

Скорочення площ лісів протягом останніх 2,5 тис. років

Початок Епохи великих відкриттів  частково послабив розвиток Кризи продуцентів завдяки:

- впровадженню нових сільськогосподарських культур в Європі (картоплі, квасолі, томатів, кукурудзи, соняшника, гарбузів);

- опануванню нових територій та використання їх в якості сільськогосподарських угідь;

- зменшенню щільності населення Європи завдяки міграції до Нового світу.

Але нові часи Епохи великих відкриттів повністю не подолали проблему Кризи продуцентів завдяки тому що: 1) будівництво торгівельного і військового флоту сприяло вирубці лісів; 2) чисельність населення продовжувала збільшуватись. За відсутності радикальних змін в сільському господарстві, Епоха великих відкриттів відстрочила розвиток кризи, але не усунула її.

Очевидно, назріла необхідність реформування самої системи господарювання, що проявилось у появі:

- складних форм незрошувального землеробства: плодозмінного землеробства, пропашного землеробства, тобто такого, що потребує обширних знань про властивості різних культур, їх взаємодію між собою, раціональне використання добрив тощо;

- винайдення парової машини, що ознаменувало заміну у виробництві мускульної сили людини або худоби на силу машин та початок науково-технічної революції.

bottom of page