top of page

9.13 НООСФЕРА ЧИ АНТРОПОСФЕРА?

Термін "ноосфера" (тобто "сфера розуму") був вперше запропонований Едуардом Леруа у 1927 році. В подальшому концепцію ноосфери він розробляв сумісно із своїм товаришем Тейяром де Шарденом. В запропонованій ними концепції ноосфери, окрім даних з геології, палеонтології та біології, відчутні ідеї неоплатонізму та християнства.

Шарден розглядав ноосферу як сферу духу, сферу де розгортається творчий геній людини, систему, розвиток якої повинен призвести до єднання з Богом. Попри використання наукових даних та внутрішню логічність, в первісному варіанті концепція ноосфери була релігійно-філософською і далекою від екології. Згодом термін та певні ідеї запозичив Володимир Вернадський. Примітно, що Леруа та Шарден слухали лекції Вернадського з геохімії, і отримані знання висвітлили в своїй концепції. Тобто, переймаючи концепцію ноосфери, Вернадський частково приймав власні ідеї. Попри те що Вернадський не був атеїстом в повному розумінні цього слова, в своїх наукових та філософських роздумах він свідомо уникав впливу релігійних течій. Тому між "ноосферою" Леруа та Шардена та "ноосферою" Вернадського помітна спадкоємність, але загалом це дві різні концепції.

За Вернадським, вчення про ноосферу містить 4 основі положення:

  • Ноосфера – історично останні стан геологічної оболонки біосфери;

  • Ноосфера – сфера розуму і праці;

  • Зміни біосфери обумовлені як свідомою так і підсвідомою діяльністю людини;

  • Розвиток ноосфери пов'язаний з розвитком соціально-економічних факторів.

Вернадський розглядав ноосферу як етап розвитку біосфери, на якому людина, свідомо використовуючи свої знання, буде підтримувати існування біосфери та сприяти її розвитку. Як і у Вернадського, так його попередників, "ноосфера" є скоріше романтичною мрією про чудове майбутнє (чим і приваблює багатьох), ніж науковим поняттям. Як вірно підмічено Вернадським, людство є найпотужнішою геологічною силою на планеті. Але так і не зрозуміло які ознаки відрізняють "сферу розуму" від біосфери, що перебуває під впливом людської діяльності. При спробі віднайти відповідь на запитання "Чи відбулась трансформація біосфери в ноосферу?" і якщо ні, то "Чи відбудеться ця трансформація в майбутньому?", зустрінемось із цілковитою невизначеністю термінів та нестачею фактичного матеріалу.

Більш реальним постає існування "антропосфери" (термін запропонований Дмитром Анучиним) – частини біосфери де відбувається життєдіяльність людства (тобто формуються процеси етногенезу, соціально-економічні трансформації, соціокультурні процеси). Протягом останніх століть антропосфера значною мірою перекривається і взаємодіє із біосферою. В наші дні функціонування антропосфери є головною рушійною силою, що зумовлює історичний розвиток біосфери.

bottom of page