top of page
7.3 СТРУКТУРА БІОЦЕНОЗУ

    Роль популяцій різних організмів у складі біоценозу для його функціонування є неоднаковою. Зокрема є види, які визначають структуру та особливості функціонування всієї екосистеми. Найчастіше такі види здійснюють середовище перетворювальну функцію, трансформуючи фізико-хімічні параметри абіотичного середовища і таким чином створюють сприятливі умови для існування інших організмів (більш докладно, див. розділ 4.4). Часто такі види домінують за чисельність та (або) біомасою. Просторове розташуванням їх популяцій визначає межі окремих екосистем. У наземних екосистемах такими видами найчастіше є рослини (наприклад, лісоутворюючі види деревної рослинності). У водних екосистемах – це колоніальні організми (наприклад, губки, коралові поліпи) та організми, які утворюють щільні скупчення (двостулкові молюски).

Біоценотична роль лісоутворюючих видів дерев та колоніальних гідробіонтів (коралові поліпи та двостулкові молюски)

     Консорції. Найбільш вираженою структурованістю характеризуються екосистеми, які утворюються 1-2 домінуючими видами. Такий біоценоз з кількома центральними видами називається консорція (від лат. консорціум – співтовариство) – багатовидове угруповання, що формується навколо центрального елемента, який визначає та регулює біотичні зв’язки та формує специфічне середовище існування (біотоп). Центральним елементом такого угруповання є вид-детермінант або вид-едифікатор, який групує навколо себе специфічний біоценоз видів-консортів.

     Прикладом консорції може слугувати окреме дерево. Поряд з деревом існують певні види, які мешкають на ньому, під ним, поряд з ним. Якщо прибрати дерево з цього місця, то руйнується вся сукупність біологічних зв’язків і пов’язані з ним види теж зникнути. Ще більш тісною консорцією є мікробоценоз кишечника тварини.

Приклад консорції окремого дерева

     Між організмами та видом-едифікатором, з яким вони пов’язані, формуються складні системоутворюючі біотичні зв’язки. Часто складно встановити безпосередню екологічну роль окремих членів біоценозу для існування консорції. Проте, зникнення виду-едифікатору, що викликає руйнування консорції, свідчить про наявність таких зв’язків. Така сукупність біотичних зв’язків отримала назву едифікуючих – зміна всієї сукупності параметрів навколишнього середовища, створення мікробіотопу. Наприклад, окреме дерево на галявині своєю присутністю модифікує параметри навколишнього середовища, створюючи нові умови, надаючи притулок іншим видам та формуючи специфічний біоценоз.

    Часто у біоценозі подібні екологічні функції виконують кілька видів, що утворюють спільне екологічне угрупування. У такому випадку, домінуючого виду може й не бути. Проте, чітко виокремлюється певна екологічна група, що визначає структуру біотичних зв’язків в екосистемі. Наприклад, сукупність дерев у мішаному лісі. Для опису таких структурованих підсистем біоценозу використовують термін еколого-ценотична група – група видів, які характеризуються значним ступенем взаємної спряженості та приурочена до певного біотопу. Наприклад, можна виділити еколого-ценотичну групу комах-фітофагів, гідробіонтів-фільтраторів. Найкраще вивченою є структура рослинних угруповань – фітоценозів, що пов’язано з їх визначальним впливом на організацію більшості екосистем. Для виділення окремих структурних одиниць фітоценозів використовують різні підсистемні одиниці. Наприклад, виділяють просторові елементи рослинного угруповання – синузії (від грец. synusia – спільне перебування, суспільство). – екологічно і просторово відокремлена частина фітоценозу, яка складається з рослин однієї чи кількох близьких життєвих форм – екобіоморф (наприклад, дерева, кущі, мохи, водорості на стовбурах), які зв’язані між собою спільними вимогами до середовища існування та виконують подібні екологічні функції в екосистемі. Крім того, у складі фітоценозу виділяють асоціації – угруповання рослин з усталеним певним флористичним складом, особливими умовами місцевості, де вони ростуть, та фізіологічними особливостями. Для виділення рослинних асоціацій використовують певні діагностичні види рослин.

Екобіоморфа таломоподібних організмів на поверхні: нитчасті зелені водорості Trentepohlia, лишайники Xanthoria, мохоподібні Microbryum rectu

bottom of page